×

Vykročení do vánočního období. Nápady na adventní kalendář s poinsettiemi.

Odpočítávání dnů do Vánoc začíná 1. prosince. Oněch 24 dnů zbývajících do Štědrého dne představuje cenný čas strávený s rodinou. Adventní kalendář naplněný malými dárky a velkou tradicí naladí zejména děti na nadcházející oslavy. Hlavními surovinami při výrobě tohoto vlastního adventního kalendáře jsou vánoční hvězdy a láska!

Pověste ho!

Vánoční období zahrnuje čtyři neděle a v tomto adventním kalendáři čeká na každou neděli jeden dárek. Drobné dárečky jsou zabalené do balicího papíru a přivázané k věšáku černo-bíle vzorovanou stuhou.

Malé očíslované dřevěné oválky označují neděli, kdy se může daný balíček otevřít. Řezané poinsettie dodávají celé sestavě zvláštní vánoční náladu a spolu s eukalyptovými listy zdobí malá překvapení.

Řezané poinsettie a eukalyptové proutky najdete také ve věnci umístěném na hácích věšáku, který doplňuje celou podobu kalendáře.

Aby řezané poinsettie vydržely co nejdéle čerstvé, je potřeba co nejdříve po uříznutí stonků zabránit vytékání mléčně zbarvené šťávy ze stonku. Odřízněte stonek šikmo, poinsettii držte asi 5 vteřin ve vodě ohřáté na 60 °C a pak ji ponořte do studené vody.

Po tomto ošetření zůstanou barevné listeny ve zkumavkách na orchideje naplněných vodou kouzelně krásné až dva týdny. Mimochodem: na rozdíl od toho, co se často říká, není mléčná šťáva našich místních poinsettií pro člověka nebezpečná.

Přivázané na šňůrkách

V našem druhém adventním kalendáři jsou dárky zabalené v hnědém balicím papíru a vzorovaném voskovém papíru. Tentokrát jich je však 24. Některé z malých balíčků jsou přivázané k příčkám dřevěné police bavlněnou šňůrou, jiné růžovou saténovou stuhou. Nálepky s číslicemi můžete koupit hotové, což snižuje objem ruční práce na tomto výrobku na minimum.

Postavte vedle dárečků lososově zbarvené vánoční hvězdy a váš adventní kalendář je hotový.

Překvapeníčko na každý den

S radostným očekáváním Vánoc přichází záliba v krásných ozdobách. Tento luxusní adventní kalendář upoutá pozornost na první pohled. Spojuje radost adventního pocitu s malým překvapením na každý den. V centru pozornosti: vánoční hvězda – poinsettia. Všechno, co potřebujete, je velká poinsettie, slaměný kruh, ozdobný květináč, tlusté vlněné nebo plstěné provázky, saténová stuha, stuha z organtýnu, příze, 24 kartonových trubiček dlouhých 8-10 centimetrů, balicí papír, tlustší barevný papír, popisovač, pilka s jemnými zuby, lemovací nůžky, děrovač, mikrotenový sáček na květináč s poinsettií a dekorační materiály, například slaměné hvězdičky, šišky, sušené bobule nebo listy, a také sladkosti a drobné adventní dárky.

Krok 1: Omotejte slaměný kruh širokou saténovou stuhou. Potom na kruh namotejte druhou vrstvu užší organtýnové stuhy a vlněný nebo plstěný provázek, abyste dosáhli žebrovaného, strukturovaného vzhledu. Věnec položte na okraj ozdobného květináče.

Krok 2: Pevné kartonové trubičky nařežte na délku 8-10 cm. Nejlépe se vám to povede pilkou s jemnými zuby. Budete potřebovat 24 trubiček. Nyní naplňte trubičky sladkostmi a dárečky. Každou trubičku zabalte do balicího papíru o něco delšího než trubička a přečnívající okraje stáhněte provázkem jako bonbon. Na jednom konci nechte dlouhý provázek k zavěšení na kalendář.

Krok 3: Lemovacími nůžkami vystřihněte z barevného papíru 24 kroužků, udělejte do nich otvor děrovačem a popisovačem („fixem“) napište na každý z nich číslici od 1 do 24. Očíslované kroužky navlékněte na dlouhý provázek na dárečku. Dárečky přivažte k věnci. Aby byl kalendář ještě ozdobnější, navlékněte nebo přivažte na přízi šišky, eukalyptové listy, červené plody cesmíny, hvězdičky a jiné ozdoby a upevněte je na věnec.

Krok 4: Teď už zbývá jenom dokončení: uložte velkou vánoční hvězdu v květináči zabaleném do mikrotenového sáčku, aby nepropouštěl vodu, do květináče s věncem. Je-li to potřebné, vložte do ozdobného květináče nejprve zmačkaný papír, aby rostlina byla v potřebné výšce.