×

Rychlý průvodce pro nákup poinseettií

V posledních měsících roku je poinsettie nejprodávanější kvetoucí rostlinou. Díky zářivě zbarveným listenům uspořádaným do tvaru hvězd je tato zimní “pokojovka” jednou z nejoblíbenějších dekorací vánočního období a taky krásným dárkem. Pokud si chcete být jisti, že si poinsettie zachová po dlouhou dobu svou krásu, je potřeba, abyste při nákupu dodrželi několik jednoduchých pravidel. Jen u kvalitních rostlin, o které dobře pečoval i prodejce, totiž můžete očekávat, že budou dlouho dělat radost.

Husté listoví a rašící květní pupeny

Abyste mohli zhodnotit kvalitu poinsettie, je potřeba si před nákupem pozorně prohlédnout listy a květní pupeny. Čerstvé kvalitní rostliny, o které je správně pečováno, se poznají podle svěžích květních pupenů a hustého listoví, které není poškozené, deformované a má jednotnou barvu. Kvalitu listů lze ověřit jednoduchým testem. Jestliže po jemném poklepání na květináč začnou listy opadávat, bude rozhodně lepší tuto rostlinu nekupovat. Květy poinsettie jsou drobné a nenáročné. Jsou seskupeny do malých shluků uprostřed zbarvených listenů a měří jen několik milimetrů. Květy jsou dobrým indikátorem toho, v jaké je květina kondici. Rostlina se zelenožlutými kulatými pupeny je svěží a pravděpodobně si uchová svoji krásu po několik dalších týdnů. Jsou-li květy pokryty žlutým pylem, je zřejmé, že rostlina už má nejlepší období za sebou a její barevné listeny brzy opadají.

Chráněné místo a lehce vlhký substrát

Vyhněte se poinsettiím, které byly umístěny na nechráněném místě nebo dokonce venku. Tyto teplomilné rostliny nemají rády průvan ani teploty nižší než 15 °C. Následky těchto vlivů nejsou často viditelné hned, ale až po několika dnech, kdy poinsettie náhle shodí listy. Šance na zotavení rostliny je v takovém případě mizivá a jediným řešením je koupě nové rostliny. Kromě vhodného stanoviště je pro zdraví rostliny rozhodující také přiměřená zálivka. Poinsettie by neměly nikdy úplně vyschnout a nesvědčí jim ani přemokření. Přiměřenost zálivky jednoduše otestujete zapíchnutím prstu do substrátu. Rostlinu, která má lehce vlhký substrát a v květináči nestojí žádná voda, si můžete s klidným svědomím koupit. Pokud chcete mít úplnou jistotu, že je rostlina zdravá, měli byste zvednout celý květináč a zkontrolovat, jestli má bílé kořeny. V každém případě buďte nenápadní, protože u personálu zahradního centra nebo květinářství byste příliš sympatií nezískali.

Na cestu domů zabalit

Aby poinsettie, kterou jste si pečlivě vybrali, zvládla přenos domů, nechejte si ji pořádně zabalit do papíru a vezměte to nejkratší cestou přímo domů. I krátké vystavení chladným teplotám může rostliny nenávratně poškodit. Pozornost je třeba věnovat při samotném balení a přenosu, abyste neopatrnou manipulací nepoškodili listoví.

Jak najít tu pravou hvězdu

Každé poškození rostlinu oslabí a vytékající mléko může zanechávat skvrny. Mimochodem, zahradní centra a květinářství nabízejí krásné zdravé poinsettie až do samotných Vánoc. Jestli to bude právě ta Vaše poinsettie potřebovat, můžete ji na poslední chvíli vyměnit, abyste o svátcích nezůstali bez této oblíbené dekorace.