×

Poinsettie přináší rozmanitost. Oblíbená “pokojovka” boduje díky široké paletě barev, velikostí i růstových forem

V posledních dvou měsících roku jsou všude, kam se podíváte: poinsettie, kterou u nás známe pod názvem vánoční hvězda. Královna mezi “pokojovkami” kvetoucími v zimě je tak rozmanitá, že si můžete vybrat podle stylu interiéru nebo osobního vkusu. Nejčastěji se setkáte s klasickou červeně zbarvenou v květináčích o průměru 11 až 13 centimetrů. Dostupné jsou také v mini velikosti, keříkové nebo stromkové.

Široké možnosti výběru jsou i pokud jde o zbarvení listenů. Paleta barev zahrnuje bílou, krémovou, růžovou, purpurovou přes různé odstíny červené až po meruňkovou, lososovou a citrónově žlutou. Na výběr jsou i dvoubarevné odrůdy se zajímavě žíhanými, mramorovanými nebo strakatými listeny. A rozmanité jsou i jejich tvary: hladké, kroucené, mírně zaoblené nebo dokonce špičaté nebo zubaté. První pokojové poinsettie přizpůsobené pro podmínky ve vytápěných místnostech se v domácnostech objevily v padesátých letech minulého století. V současné době je k dispozici více než 150 různých kultivarů poinsettií a každý rok přibývají další. Kromě názvu nemají tyto nově vyšlechtěné druhy s původním keřem, který roste divoce ve Střední Americe až do výšky 5 metrů, mnoho společného.

Tip: Ti, kteří chtějí zkrášlit svoje domovy poinsettiemi netradičních barev, tvarů nebo velikostí by neměli dlouho otálet. Největší výběr je obvykle dostupný na začátku sezóny zkraje listopadu. Jakmile začne advent, bude těžké sehnat zajímavě zbarvené, velké nebo tvarované poinsettie i v dobře zásobených zahradních centrech.