×

Není zimy bez poinsettií. Rady k péči o rostlinu.

Od padesátých let minulého století, kdy se německým šlechtitelům podařilo vypěstovat první poinsettie, kterým se dobře dařilo i ve vyhřátých pokojích, jsou poinsettie neodmyslitelnou součástí období adventu a Vánoc. Tato královna mezi zimními kvetoucími rostlinami s překrásně barevnými listeny provází lidi na celém světě v nejkrásnějším období roku, pokud se řídí těmito základními radami…

Ideální místo

Světlo je pro tuto vánoční květinu elixírem života. Vhodné je místo blízko u okna a během zimy v našich zeměpisných šířkách nevadí ani plné slunce. Ideální teplota se pohybuje mezi 15 a 22 stupni Celsia. Při větrání místnosti dbejte na to, aby se k rostlině nedostal studený proud vzduchu. Dokud je okno otevřené, měla by být poinsettie raději v nějakém bezpečném koutku. Chcete-li udržet poinsettii ve vrcholové formě, mějte ji na teplém, světlém místě, chráněném před průvanem.

Vodu pokojové teploty, prosím

Zalévání poinsettií vyžaduje trochu citlivosti. Je lepší, bude-li substrát v květináči trochu suchý, než když bude příliš vlhký. Je třeba se vyhnout přemokření, protože voda zabírá v půdě významné místo a zadusí kořeny. Nikdy proto nedávejte rostlině více vody, než kolik se jí může vsáknout do půdy, a nadbytečnou vodu z misky nebo talířku vylijte nejpozději 15 minut po zalití. Zalévání poinsettií nemá žádné zlaté pravidlo. Je-li vzduch v místnosti suchý nebo stojí-li rostlina blízko topení, může být nezbytné zalévat ji každý den. Obvykle stačí použít konvičku vždy po dvou až třech dnech. Bude-li kořenový bal ponořen ve vodě několik minut, nebude rostlina potřebovat znovu zalít delší dobu. Svoji úlohu při tom hraje i velikost květináče: v malém květináči je třeba rostlinu zalévat častěji než ve velkém. Miniaturní poinsettie je třeba kontrolovat denně. Zdvižením květináče zjistíte, kolik vlhkosti je v půdě. Zdá-li se vám květináč lehký, je třeba rostlinu znovu zalít. A ještě důležitá poznámka: poinsettie mají raději vodu pokojové teploty.

Rady k nákupu

Z krásy poinsettie se budete těšit zvláště dlouho, budete-li jí věnovat péči už na cestě domů ze zahradnického centra nebo květinářství. Kvalitní rostlinu poznáte tak, že její skutečné květy – malé žluté pupeny mezi barevnými listeny – vypadají ještě pevně. Další známkou zdravé rostliny jsou neporušené listeny. Pozornost věnujte i tomu, zda rostlina není vystavena u vstupu do obchodu, kde bývá průvan. Průvan nebo teploty nižší než 12 °C mohou rostlinu nenávratně poškodit a přestože na rostlině z počátku nic nepozorujete, krátce po přinesení domů shodí listy. Na cestu domů si proto nechejte rostlinu pořádně zabalit do papíru.